تبلیغات
☀ نـِشـونـی ☀ - زندگینامه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی

مردم زیادند و پر توقع؛ و خدا یکی است و سریع الرضا، پس تو او را راضی کن، دیگران چیزی نیستند.

زندگینامه میرزا جواد آقا ملکی تبریزی
نظرات () |

آیت الله میرزا جواد آقا ملکی تبریزی فرزند حاج میرزا شفیع، در اواخر قرن سیزدهم ه.ق در خانواده ای با تقوا و ثروتمند در تبریز به دنیا آمدند.

ایشان مقدمات علوم اسلامی را در تبریز گذراندند و سپس برای تکمیل تحصیلات به نجف مهاجرت کردند و سالیان دراز در آن شهر به تحصیل پرداختند تا به مقام اجتهاد رسیدند.

میرزا جواد آقا در سال 1321 ه.ق برابر 1270 ه.ش به تبریز بازگشتند.

آن جناب در اوایل مشروطه به سال 1329 به علت نامساعد بودن اوضاع تبریز، مخفیانه آن جا را ترک گفته و به تهران و از تهران به حضرت عبدالعظیم حسنی و از آنجا نیز به قم مهاجرت نمودند و در قم اقامت گزیدند.

اساتید:

استاد اصلی ایشان آخوند ملا حسینقلی همدانی بوده اند، جناب میرزا جواد آقا 14 سال از نور وجود این عارف الهی بهره ها بردند. از دیگر اساتید ایشان می توان از آیت الله محدث نوری، آیت الله حاج آقا رضا همدانی، آیت الله سید مرتضی رضوی کشمیری و آخوند ملا محمد کاظم خراسانی نام برد.

شاگردان:

طبق فرموده ی علامه حسن زاده آملی، ایشان در تبریز قریب به 400 شاگرد داشته اند و در قم علاوه بر درس فقه، درس اخلاقی تأثیرگذار در مدرسه فیضیه داشتند و مردم و طلاب در آن شرکت می جستند، درسی نیز برای عده ای از خواص در منزل داشتند. از شاگردان برجسته ایشان می توان به امام خمینی (ره)، حاج آقا حسین فاطمی قمی، آخوند ملا علی همدانی، آیت الله حاج شیخ عباس تهرانی، آیت الله سید محمود مدرسی، حجت الاسلام سید محمود یزدی، شیخ اسماعیل بن حسین تائب، حاج میرزا عبدالله شالچی و آیت الله شیخ محمدحسین غروی، اشاره کرد.

آثار:

آثار به جای مانده از این عارف گرانقدر عبارتند از: رساله لقاء الله، کتاب المراقبات، کتاب اسرار الصلوة، کتابی در فقه، رساله ای در حج و حاشیه فارسی بر غایة القصوی.

روح این عارف واصل، در عصر جمعه یازدهم ذیحجه 1343 ه.ق ( 11 تیر 1304 ه.ش ) در بستر بیماری از بدن مقدسش به عالم قدس پرواز کرد. پیکر پاک ایشان در قبرستان شیخان قم به خاک سپرده شد.


+ میرزا جواد آقا ملکی تبریزی: « شبانه روز و در اولین گام، فکر مرگ باشید. »


***

منابع

1. کتاب « مشهور خوبان »

2. www.aviny.com

3. www.varesoon.ir

4. www.tebyan.net


 :: مرتبط با: زندگینامه بزرگان ,
نویسنده : فـهـیـم
تاریخ : جمعه 9 مرداد 1394
زمان : 07:14 ب.ظ


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.