تبلیغات
☀ نـِشـونـی ☀ - زندگینامه سید محمدحسن الهی طباطبایی

مردم زیادند و پر توقع؛ و خدا یکی است و سریع الرضا، پس تو او را راضی کن، دیگران چیزی نیستند.

زندگینامه سید محمدحسن الهی طباطبایی
نظرات () |

سید محمدحسن الهی در 22 رجب 1325 ه.ق دیده به جهان گشودند

ایشان از نسل سادات طباطبایی بودند، از طرف پدر به حسن مثنی فرزند امام حسن مجتبی (ع) و از طرف مادر به فاطمه بنت الحسین (ع) می رسند. آباء و اجدادشان تا 14 نسل از علماء اعلام بوده اند.

18 ماهه بودند که مادرشان از دنیا رفت و پس از چهار سال نیز پدرشان به سرای دیگر شتافت.

ایشان و برادر بزرگشان (علامه طباطبایی) طبق وصیت پدر نزد حاج میرزا باقر قاضی، روحانی شهیر شهر، قرآن و بوستان و گلستان و سایر کتب و نیز خطاطی را آموختند. در 12 سالگی به همراه برادرشان راهی مدرسه طالبیه تبریز شدند و طی شش سال دروس سطح حوزه را به اتمام رساندند.

دو برادر در سال 1304 ه.ش املاکشان را به آشنایان سپرده و عازم نجف شدند.


اساتید:

 ایشان به همراه برادرشان در ردیف شاگردان آیت الله میرزا علی قاضی در آمده و از آن همای عرشی بهره ها بردند؛ و او را استاد اصلی خود می دانسته اند.

از سایر اساتیدشان می توان آیت الله محمد حجت، استاد علی ایروانی، شیخ حسین نائینی، سید ابوالحسن اصفهانی و سید حسین بادکوبه ای را نام برد.

پس از 11 سال زندگی و تحصیل در نجف به علت ممنوعیت خروج ارز از ایران و نرسیدن عواید املاکشان در محضور مالی شدید قرار گرفته ( دو برادر از وجوهات شرعیه هم استفاده نمی کردند ) و به ناچار به تبریز باز گشتند.

به محض بازگشت به تبریز در کنار کار کشاورزی، مشغول درس و بحث و تدریس فلسفه در حوزه تبریز شدند.آثار:

از نوشته های آقای الهی جز اندکی استنساخ چیزی بر جای نمانده.

شاگردان:

از شاگردانشان می توان به این افراد اشاره کرد:

علامه حسن زاده آملی، میرزا محمدعلی ارتقایی مشهور به ادیب العلماء، شیخ هدایت الله غروی، میرزا موسی تبریزی، میرزا ستار میرمحمدی، آقا شیخ شریف و آیت الله تجلیل.آقای الهی در سال 1346 ه.ش به قم سفر کردند و در دارالتبلیغ قم به تدریس فلسفه مشغول شدند. اما تنها نه ماه در قم ماندند و بر اثر عود بیماری قبلی شان ناچار به تبریز بازگشتند.


آقا سید محمدحسن الهی در نیمه دوم سال 1346 ه.ش در بستر بیماری افتادند و سرانجام در چهارم تیرماه 1347 بر اثر ایست قلبی دار فانی را وداع گفتند. آرامگاه ایشان در قبرستان نو قم می باشد.+
 آیت الله الهی: « ظهور انفرادی زمینه ظهور اجتماعی است وگرنه اگر امت آماده نباشند و او بیاید همان بلایی سرش خواهد آمد که سر یازده معصوم دیگر آمد. »

***

منابع

1. کتاب «الهیه»

2. www.varesoon.ir

:: مرتبط با: زندگینامه بزرگان ,
نویسنده : فـهـیـم
تاریخ : سه شنبه 31 شهریور 1394
زمان : 04:52 ب.ظ


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.