تبلیغات
☀ نـِشـونـی ☀ - مطالب بهمن 1394

مردم زیادند و پر توقع؛ و خدا یکی است و سریع الرضا، پس تو او را راضی کن، دیگران چیزی نیستند.

زندگینامه شیخ نخودکی
نظرات () |


حسنعلی مقدادی اصفهانی معروف به «شیخ نخودکی»شب دوشنبه یا جمعه ی نیمه ماه ذی القعده  سال 1279 ه.ق در محله جهانباره اصفهان به دنیا آمد.

ملا علی اکبر پدر شیخ نخودکی، فرزندش را از همان کودکی در هر سحرگاه که خود به تجّد می پرداخته، بیدار و او را با نماز و دعا و راز و نیاز آشنا می ساخته. از 7 سالگی او را تحت تربیت و مراقبت حاج محمد صادق تخت پولادی قرار داد. جناب شیخ در 11 سالگی استاد خود را از دست دادند. استاد بعدی جناب شیخ در علوم باطنی سید جعفر حسینی قزوینی بود.

شیخ از 12 تا 15 سالگی، تمام سال، شبها را تا صبح بیدار می ماندند و روزها همه روز به جز ایام محرمه روزه می گرفتند و 15 سالگی تا پایان عمر پربرکتشان، هر ساله سه ماه رجب و شعبان و رمضان و ایام البیض هر ماه را روزه دار بودند و شب ها تا به صبح نمی آرمیدند.

شیخ نخودکی در نوجوانی مقدمات علوم دینی را در اصفهان نزد اساتید بزرگی چون آخوند ملا محمد کاشی، سید جعفر کشفی، مرحوم جهانگیر خان و مرحوم حاجی سید سینا آموختند، سپس برای تکمیل معارف به نجف رفتند و در آنجا نزد سید محمد فشارکی، سید مرتضی کشمیری و ملا اسماعیل قره باغی تلمذ کردند.

جناب شیخ پس از مراجعت از نجف اشرف، در مشهد سکونت اختیار کردند و از محضر استادانی چون حاجی محمدعلی فاضل، میرسید علی حائری یزدی، حاجی آقا حسین قمی و آقا سید عبدالرحمن مدرس بهره مند گردیدند. در عین این احوال و در ضمن تحصیل و تدریس به تزکیه نفس و ریاضات شاقّه مشغول بودند.


ایشان را در فقه، تفسیر، هیات، ریاضیات، فلسفه، علوم الهی، طب، شیمی و علوم غریبه ید طولائی بود.

جناب شیخ در سالهای مجاورت در مشهد الرضا، علاوه بر تهجد و عبادت های بسیار، صبح ها را به ملاقات و گفتگو با مراجعان و تهه و ساخت دارو برای بیماران می نشستند و عصرها را نیز به تدریس می پرداختند.

شیخ حسنعلی نخودکی، سر انجام پس از تحمل ماهها رنج بیماری در صبح روز 17 شعبان 1361 ه.ق مطابق با 1321 ه.ش دعوت حق را لبیک گفته و به دیدار دوست شتافتند. مزار ایشان در حرم علی بن موسی الرضا (ع) می باشد.


+ شیخ حسنعلی نخودکی: « عمده نظر در دو مطلب است: یکی غذای حلال، دوم توجه در نماز و اصلاح آن. اگر این دو درست باشد باقی درست است. »


***
منبع: کتاب «نشان از بی نشان ها»
.


:: مرتبط با: شیخ نخودکی اصفهـانی ,
نویسنده : فـهـیـم
تاریخ : سه شنبه 20 بهمن 1394
زمان : 10:33 ب.ظ


.:: This Template By : Theme-Designer.Com ::.